Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă şi disconfort termic valabilă în toată ţara până miercuri seara şi o atenţionare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 judeţe din nord-vest, centru, sud şi nord-estul ţării.
Potrivit meteorologilor, în intervalul 22 iunie, ora 10:30 - 24 iunie, ora 21:00, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul şi sudul ţării.
Maximele termice vor fi cuprinse între 24 şi 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni şi în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul şi sudul ţării.
De asemenea, luni, în Maramureş, nordul şi centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sud-vestul Munteniei va fi Cod galben de caniculă, urmând să se înregistreze temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 34 de grade.
Judeţele avertizate sunt: Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Cluj, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Botoşani, Iaşi, Dolj, Olt, Teleorman şi Giurgiu.


